Islandsko-český studijní slovník
Velryba - hvalur

×

Přidejte nové slovo

Hesla, která Vám ve slovníku chybí, můžete zde po jednom přidat - česká i islandská. Nebojte se podělit se s námi Vaší znalostí a vědou a napište nám do poznámek, jaký se domníváte, že je překlad. Návrhy na nová hesla postupně projdeme a umístíme je do slovníku.

Výslovnost islandských hlásek

Výslovnost v islandštině je překvapivě obtížná. V následujícím přehledu najdete zjednodušená pravidla výslovnosti samohlásek a souhlásek a seznam islandských fonémů. Pro detailnější pravidla doporučuji knihu Gíslason, Indriði. Þráinsson, Höskuldur. Handbók um íslenskan framburð. Reykjavík. Rannsóknarstofnun Kennaraháskóla Íslands, 2000.

K vygenerování výslovnosti v IPA zápisu slouží skript zahrnující více jak 800 pravidel výslovnosti, která jsou uvedena v knize Handbók um íslenskan framburð. Můžete vyhledat IPA zápis výslovnosti kteréhokoliv slova nebo slovního tvaru (např. datt - 1. osoba jednotného čísla minulého času od slovesa detta) nebo slov, která se ve slovníku nevyskytují (např. Eyjafjallajökull).

Další čtení o islandské fonologii naleznete na stránkách Wikipedie

Informace o výslovnosti najdete v tabulce v tomto pořadí:
  1. hláska
  2. informace o pozici hlásky (např. na začátku slova ap.)
  3. fonetický zápis výslovnosti podle IPA (International Phonetic Alphabet)
  4. zjednodušený fonetický zápis pro české uživatele s poznámkami
  5. příklad výslovnosti hlásky ve slově (po kliknutí na slovo se zobrazí slovo v Islandsko-českém studijním slovníku, kde si můžete poslechnout výslovnost namluvenou rodilým mluvčím)
  6. fonetický zápis slova z příkladu
  7. překlad příkladu do češtiny